Home
15254
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-15254,bridge-core-2.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-19.3,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

TARTA DE QUESO
ORİJİNAL TARİFİ İLE

Tatlı yiyemeyenin yiyebildiği ve hatta “tüm keki bitirebilirim” diyebildiği, tatlıyı çok sevenin de tatlı eşiğine ulaşabilen çok özel bir lezzettir.

Türkçe tam karşılığı PEYNİR KEKİ olarak çevrilebilir ancak ülkemiz gıda sözlüğüne San Sebastian Cheesecake olarak girmiştir.

Çok özel bir İspanyol lezzetidir. Tatlı kapsamıda değerlendirilir ancak, yapısı gereği ne tatlıdır ne de değildir. Lezzetinin izahı zor bir taddır.

Tatlı yiyemeyenin yiyebildiği ve hatta “tüm keki bitirebilirim” diyebildiği, tatlıyı çok sevenin de tatlı eşiğine ulaşabilen çok özel bir lezzettir.
Akmakla akmamak arasında bir iç yapısı olan, ister çatal bıçakla, istenirse kaşıkla yenilebilen bir kektir.

Ülkemize, bir gurme şehri olan İspanyanın San Sebastian şehrinde 1999 senesinden beri her yıl düzenlenmekte olan Gastronomika etkinliğine katılmış olan Türk delegasyonunun bu kek ile tanışması ve beğenisi ile girmiştir ve çok yaratıcı bir şekilde San Sebastian Cheesecake olarak isimlendirilerek beğenimize sunulmuştur.

Çok beğenilen ve birçok yerde bulunabilen bir lezzet olmuştur. Ancak, belirtmek isterim ki, her karmaşada olduğu gibi, hangisinin doğru lezzet ve reçete olduğunun sorgulanamadığı bir lezzet ve ürüne dönüşmüştür.

Rommy’s TARTA DE QUESO, tüm peynir keki sevenlere, GERÇEK ismi, reçetesi, eşsiz lezzeti ve akıcılığı ile bu ürünü buluşturma heyecanı ile çalışmakta ve taleplerinizi beklemektedir.

ROMI LEVI

Merhaba ben Romi Levi,

 

1975 yılında İsviçre’nin Zürih şehrinde dünyaya geldim ve kökleri 550 yıl geriye, İspanya’ya giden bir ailenin ilk kızıyım.

 

Arkadaşlarımla birlikte olmaktan, yemekli organizasyonlar yapmaktan, misafir ağırlamaktan çok keyif alırım ve tüm çevrem de beni bu konuda çok şımartır ve hoşuma gider. Bu durum kafamda gıda üzerine odaklanmam gerekliliğini düşündürdü ancak nasıl bir şey olması gerektiğini ve konseptini bulmayı bir türlü başaramıyordum.

 

İspanyol köklerim, İsviçre doğumlu olmam, seyahatlerimde farklı kültür ve lezzetleri yerel gurme restoranlarda denemekten keyif almam ve özellikle yemek üzerine bir çok yazılı ve görsel yayınları yakından takip etmem nedenleri ile gerçekten farklı lezzetlere sahip olduğumu farkındaydım ama nasıl olacağını bir türlü bulamıyordum.

 

Birgün, yine bir arkadaş toplantısında, İspanyol köklerim sebebi ile çok özel ve orijinal reçetesine sahip olduğum, İspanyolca ismi ile TARTA DE QUESO (tarta de kezo) Türkçe adı ile peynir keki hazırladım. Çok beğenildi ve arkadaşlarım hep bunu ister oldular.

 

Bir başka akşam arkadaşlarımla birlikte dışarıda yemekteyken, çok sevdiğim arkadaşlarımdan biri, “Romi sen neden bu keki yapıp satmıyorsun?” diye sordu.

İşte o,  Rommy’s Tarta De Queso’nun ilk kıvılcımının çaktığı an oldu ve çok içten bir şekilde, nasıl, neden, olur mu gibi soruları hiç aklımdan geçirmeden ağzımdan “neden olmasın ya” diye bir cevap çıktı. Çok içten gelmişti bu cevap ve içimi bir heyecan kapladı. “Neden aradığım iş bu olmasın?” diye düşündüm.

 

Aynı masadan bir diğer arkadaşım da, ben daha bu ilk heyecanı içimde ve kafamda hayallerimde yaşarken, hemen bir görevliyi çağırdı ve “peynir kekiniz var mı?” diye sordu. Cevap olumsuzdu ve arkadaşımın vazgeçmeye niyeti yoktu, “satmak ister misiniz? Bir arkadaşım en güzelini yapıyor, denemek ister misiniz?” diye sordu. Cevap “ Çok memnun oluruz” olunca, bir yandan kafama girmiş olan fikrin heyecanı ile uğraşırken aylarca düşünüp içinden çıkamadığım “ne yapmalıyım” sorusunun cevabının birden şekillenmeye başladığını, rüyalarımın gerçekleşmeye başladığını hissettim.

 

Gerisi çok heyecanlı bir süreç oldu ve halen devam etmekte. Bu heyecanıma herkesi katmak istiyorum ve bu özel lezzeti olabildiğince çok lezzet tutkunu damakla buluşturmak en büyük hayalim. Bunun için çok büyük bir heyecan ve aşkla çalışıyorum. Herkesi bu heyecanıma katmak adına çok büyük bir enerjim var ve hepinizi bekliyorum…